Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Oryginalne dawanie

16.03.2010, nieprzypisany

Paczki żywnościowe i prezenty można dawać na wiele sposobów. W filiach Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej panuje w tej kwestii zasada: ile głów, tyle pomysłów.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Rudzie Śląskiej. Pomocy szukają tu matki lub ojcowie samotnie wychowujący dzieci, rodziny, które znalazły się w sytuacji kryzysowej w wyniku zdarzenia losowego, osoby, które wskutek trudnych przeżyć osobistych przestały radzić sobie z problemami. Trwa spotkanie Gwiazdkowa Niespodzianka zorganizowane przez wolontariuszy ChSCh. Młodsze dzieci siedzą przy stoliku, kolorują obrazki przedstawiające anioły i słuchają opowieści o chłopczyku, którego anioł uratował przed upadkiem z okna. Starsze, które już potrafią czytać, biorą udział w konkurencji polegającej na odgadnięciu fragmentu psalmu. Tekst wersetu 11. psalmu 91.: Albowiem aniołom swoim polecił,/ Aby Cię strzegli na wszystkich drogach twoich pocięty jest na kawałki. Podobnie werset 12.: Na rękach nosić Cię będą,/ Byś nie uraził o kamień stopy swojej. Dwie drużyny muszą jak najszybciej słowa-kawałki we właściwej kolejności przypiąć klamerkami do sznurka, a potem przeczytać werset na głos. Zadaniem współzawodników jest go powtórzyć. Rodzice w tym czasie odpoczywają na kanapie i obserwują sytuację. Wreszcie następuje punkt kulminacyjny – rozdanie dzieciom prezentów w ramach programu Samaritan’s Purse. Upominków starcza dla osiemnaściorga dzieci. Jeden chłopiec zostaje bez podarunku. Dwóch wolontariuszy udaje się w pośpiechu do siedziby filii i przywozi losowy prezent. Chłopiec mówi, że chciałby (cytuję) „wypasiony piórnik i klocki lego”. Otwiera prezent, a tam… „wypasiony piórnik i klocki lego” oraz list od rodziny, która przygotowała tę paczkę, a na jego końcu… werset 11. psalmu 91. Czy to był cud? Dzieci otrzymują też książeczki z serii Filip wydane nakładem wydawnictwa „Znaki Czasu”.

– Ja  chcę! – krzyczy chłopiec i wyciąga rękę po Filip w Krainie Zdrowia.

– I ja! – przekrzykuje chłopca dziewczynka i wręcz wyrywa Filip na Feralnej Wyspie z ręki wolontariuszki.

– A ja wezmę dla kuzyna! – dodaje kolejne i bierze Filip i najazd intruzów.

W ten oto sposób książeczki o zdrowym odżywianiu, higienie ciała i umysłu oraz zagrożeniach ze strony nałogów wędrują do rodzin z Ośrodka Interwencji Kryzysowej i osób z nimi spokrewnionych. Rodzice natomiast przyjmują w prezencie pozycję książkową On przychodzi. Znaki nadziei.

- Nie byłam osobiście na spotkaniu, ale proszę przekazać, że jesteśmy bardzo wdzięczni – mówi Teresa Koralewicz, dyrektorka Ośrodka Interwencji Kryzysowej podczas rozmowy telefonicznej. - Wszystko bardzo sensownie zorganizowano: wcześniej zapytano o płeć i wiek dzieci, dzięki czemu prezenty dostosowano do ich potrzeb – komentuje.

Pytam, czy można z którymś z dzieci porozmawiać.

– W naszym ośrodku maksymalny pobyt trwa trzy miesiące. Musiałabym sprawdzać w kartotekach, czy którekolwiek z nich jest jeszcze tutaj – otrzymuję odpowiedź. Nie naciskam zatem, pozostając z nadzieją w sercu, że gdy odchodziły z ośrodka – być może niektóre z nich z mamą do Domu Samotnej Matki – oprócz prezentu wzięły ze sobą porcję dobrych wspomnień ze spotkania Gwiazdkowa Niespodzianka i przekonanie, że (…) aniołom swoim polecił,/ Aby (…) [je] strzegli na wszystkich drogach (…) [swoich].

Gwiazdkowa Niespodzianka to polska nazwa ogólnoświatowego przedsięwzięcia Operation Christmas Child, prowadzonego przez międzynarodową organizację Samaritan’s Purse, zrzeszającą chrześcijan z różnych kościołów i wspólnot. Polega ona na docieraniu z prezentami do dzieci najuboższych lub poszkodowanych przez los – ci, którzy doświadczyli miłości Bożej, chcą przez okazanie zainteresowania i serca wraz z upominkiem przekazać ją innym.

– W Polsce obowiązek importera i organizatora Operation Christmas Child przyjęła Ewangelikalna Szkoła Teologiczna we Wrocławiu. Kilka lat temu razem z moim kolegą z Kościoła ewangelikalnego pojechaliśmy do tej szkoły na konferencję dotyczącą Operation Christmas Child. Odtąd ChSCh współuczestniczy w tej akcji – wyjaśnia Andrzej Cichy.

W tym roku w Gwiazdkową Niespodziankę włączyło się 12 filii. Oddział w Jaworznie, dzięki zaangażowaniu lokalnego zboru Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, rozdał 600 paczek, głównie indywidualnie odwiedzając rodziny w ich domach.

– Straszna radość, okropna – słyszę w telefonie głos nabrzmiały entuzjazmem i zaangażowaniem – chwytały syna za szyję, tak się cieszyły. Nawet mówiły, że chciałyby mieć takiego tatę! – opowiada Maria Zastawnik o wizytach Andrzeja Zastawnika, kierownika filii, w kolejnych jaworzańskich domach i reakcjach dzieci, gdy otrzymywały prezenty. – Też zanosiłam paczki – dodaje. – Rodzice mówili mi „Niech Wam Bóg za to zapłaci!" – cytuje swoich rozmówców.

Tysiące kilogramów zebranej żywności i setki wydanych paczek – trudno zaprzeczyć temu, że dzieje się tam dużo.

Przekaż 1% podatku dla ChSCh, aby mogło się dziać jeszcze więcej.

 Serwis Informacyjny ChSCh (mon)

 

 

 

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij