Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

III Charytatywny Piknik Rodzinny w Zakliczynie

18.06.2007, Bądź Solidarny w Potrzebie

17 czerwca 2007 r. od godz. 13 do 21.30 w zakliczyńskim amfiteatrze "Zielona Świetlica” odbył się kolejny Piknik Rodzinny. Była to impreza charytatywna mająca na celu pomoc potrzebującym. Organizatorami byli Chrześcijańska Służba Charytatywna i Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Bez Barier”.

W tym roku celem pikniku było zebranie środków na leczenie i sprzęt rehabilitacyjny dla Wiktorii Iwanowskiej, chorej na mukowiscydozę, oraz innych potrzebujących dzieci z gminy Zakliczyn. Zdecydowaliśmy się odpowiedzieć na apel o pomoc dla Wiktorii zamieszczony w grudniowym "Głosicielu" (2006 r.). W porozumieniu z Polskim Towarzystwem Walki z Mukowiscydozą oraz mamą Wiktorii ustaliliśmy, jaka forma pomocy jest wskazana. Ze środków uzyskanych z pikniku zasililiśmy konto bankowe, na które mama dziewczynki zbiera fundusze niezbędne do leczenia i rehabilitacji córki, poza tym zakupiliśmy sprzęt rehabilitacyjny dla Wiktorii. Z pieniędzy zebranych na imprezie dofinansowaliśmy także turnus rehabilitacyjny dla niepełnosprawnej dziewczynki z gminy Zakliczyn. Na pomoc oczekują już kolejne dzieci wskazane przez panie pielęgniarki środowiskowe z Centrum Zdrowia w Zakliczynie.

Przypomnijmy – podczas pierwszego Pikniku Rodzinnego zebrane środki organizatorzy w osobach Ewy Jóźwiak oraz Bogusława Izworskiego przekazali burmistrzowi na dożywianie dzieci z terenu gminy Zakliczyn.

Celem drugiego pikniku było spełnienie marzenia niepełnosprawnego Damiana Kądziołki – zbieraliśmy pieniądze na zakup specjalnego trójkołowego rowerka oraz rehabilitację Damiana. Dzięki sponsorom i funduszom zebranym na tej imprezie zakupiliśmy rowerek i finansujemy do dnia dzisiejszego rehabilitację ruchową chłopca. Są to zajęcia hipoterapii i dogoterapii, na które Damian uczęszcza wraz z tatą do Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Zbylitowskiej Górze. Dzięki uprzejmości pana dyrektora, Michała Stacha, zajęcia rehabilitacyjne są w promocyjnych cenach. Za ten miły gest serdecznie dziękujemy, zarówno panu dyrektorowi jak i całemu gronu pedagogicznemu ośrodka w Zbylitowskiej Górze. Po przerwie wakacyjnej Damian będzie uczęszczał na kolejny blok rehabilitacyjny.


Podczas tegorocznej imprezy uczestnicy mogli zobaczyć na scenie występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zakliczynie, kapelę z Jastrzębi, kolorowy występ dzieci ze SPON "Bez Barier”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się występy zespołów folklorystycznych "Dolina Popradu" z Piwnicznej, Zespołu Tańca z Zalasowej i kabaretu z Lubczy. Późnym popołudniem na scenie pojawił się pan Tadeusz Malik z zespołem Polka Band i w ponad godzinnym występie zadowolił nie tylko rodziców dzieci bawiących się w plenerze amfiteatru. A poza sceną działo się wiele. Największym zainteresowaniem, jak co roku, cieszyło się wychodzenie na ścianę wspinaczkową i zjazd na linie. Co odważniejsi mogli się wspiąć w górę, ustawiając wieżę z oranżadowych skrzynek. Dla rodziców i zainteresowanych uczestników imprezy przygotowaliśmy pawilony "Promocji Zdrowia", w których panie pielęgniarki z Centrum Zdrowia w Zakliczynie służyły pomiarem ciśnienia i poziomu cukru we krwi. Obok, na stoisku dostępna była literatura o tematyce zdrowotnej oraz bezpłatne kursy dotyczące wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca, rak, stres, nadciśnienie. Ciekawą propozycją był kurs dla młodych mam pt. "Witaj maleństwo". Kolejną miłą atrakcją były pawilony, w których dzieciaki i młodzież mogli cieszyć się awangardową fryzurą i tatuażem lub zamienić w tygrysa czy lwa, poddając się malowaniu twarzy. Pan plastyk utrwalał chętnych na pamiątkowym portrecie lub karykaturze.

Ci, którzy potrzebowali odrobiny wyciszenia, mogli się zająć łowieniem rybek. Znaczącą atrakcją pikniku był, jak co roku, dmuchany zamek, zjeżdżalnia oraz trampolina. Do przejażdżki do wyboru były tradycyjne kucyki lub nowoczesny kład.

Z racji charakteru imprezy przygotowano także coś dla podniebienia - smaczne i zdrowe potrawy wegetariańskie, m.in. bigos i fasolkę. Smak chleba pieczonego metodą tradycyjną w połączeniu z bezmięsnym smalcem jeszcze do dziś wzbudza u niektórych miłe smakowe wspomnienia.

Liczne zabawy i konkursy na scenie sprawiały wielka frajdę dzieciom i młodzieży, szczególnie że nagrody były cenne. Odbył się konkurs wiedzy sportowej przygotowany przez Ilana, przeciąganie liny, rzut gumiakiem, narciarskie trio biegowe, biegi w workach i inne konkurencje. Ciekawą formą spędzenia czasu był konkurs plastyczny i możliwość zapoznania się z różnymi formami technik plastycznych – dużym powodzeniem cieszyło się malowanie na szkle. Finałowe prace wykonane podczas pikniku będą przekazane sponsorom. Największą sensację wśród panów wzbudził konkurs "na ręce", który pod okiem niezależnego sędziego wygrał pan Tadeusz z wróblowi, otrzymując typowo męską nagrodę, a była nią wiertarka udarowa.

Do tej charytatywnej imprezy swoją cegiełkę dołożyli ludzie, którym nie są obojętne dzieci skrzywdzone przez los. Sponsorami, dzięki którym pomóc możemy nie tylko Wiktorii, ale także innym dzieciom byli: Regionalne Centrum Turystyki i Dziedzictwa Kulturowego – Zakliczyn, pan Adam Krakowski i Bogdan Malik – Firma "Krak – Bud", pan Kazimierz Bednarek – Stacja Kontroli Pojazdów, pani Maria Drożdż – Firma " Dromar", pan Andrzej Lisiak – kantor wymiany walut- Zakliczyn, pan Rafał Sobiesiak – pracownia złotnicza – Zakliczyn, pan Tadeusz Malik – Polka Band, pani Danuta Rolka i pan Józef Rolka – Skład Budowlany "Orion" – Wojnicz, pan Bogusław Izworski – Usługi Studniarsko – Budowlane "Wiert – Bud", pan Gniadek - firma "Faś – Bud", Piekarnia "Lucynka" - pan Bogusław Salomon, Z.H.U "Ewa"- pan Wiśniewski, SPON "Bez Barier", Centrum Zdrowia w Zakliczynie, Chrześcijańska Służba Charytatywna oraz inni darczyńcy. Szczególne podziękowania organizatorzy składają na ręce pana Jerzego Soski - dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie oraz panu Owcy. Podziękowania składamy również dla pana Gwiżdża – dyrektora Zespołu Gimnazjum w Zakliczynie i dla pana Trytka – komendanta Straży Pożarnej w Zakliczynie.

Łącznie z wkładem finansowym sponsorów Pikniku zebraliśmy ponad 4.700 zł, co szczególnie ucieszy nie tylko mamę Wiktorii i pomoże w leczeniu chorej córki, ale także pozwoli dać szansę innym dzieciom w zmaganiach ze schorzeniami.

O randze imprezy świadczy fakt, że Marszałek Województwa Małopolskiego, pan Marek Nawara i Starosta Tarnowski, pan Mieczysław Kras objęli ją swoim honorowym mecenatem. Patronat medialny imprezy objęło Radio "Eska" oraz TVP3 Kraków, obecna już od wczesnych godzin porannych.

Oprócz wdzięczności dla sponsorów serdeczne podziękowania składamy też wszystkim, którzy jako wolontariusze wsparli tą charytatywną imprezę.

Ewa Jóźwiak

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij