Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Były ubrania i zabawki, będą dywany...

13.01.2010, Pomoc Dzieciom Ukrainy

Ponad trzysta dzieci mieszkających w szkołach z internatem w Kovel, Zabolottya i Golovne oraz w rodzinnych domach dziecka w Smela otrzymało odzież i zabawki. Dwie wolontariuszki z Podkowy Leśnej: Jenya i Katia oraz Piotr Nowacki, dyrektor ChSCh i Tatsuo Hayashi, dyrektor programu dla wschodniej Ukrainy rozdali łącznie kilkaset kg ubrań i zabawek.

Podczas tej wizyty zaprzyjaźniliśmy się z dziećmi i słuchaliśmy historii ich życia. Wiele z nich przeszło przez bardzo trudne doświadczenia, kiedy rodzice lekceważyli albo nie byli w stanie zapewnić im opieki i ciepła. Rozmawialiśmy z nauczycielami z każdej ze szkół i widzieliśmy, jak wielkie są potrzeby w tym jednym z najbiedniejszych regionów Ukrainy. Niektóre z nich są alarmujące. Zimą, gdy temperatura dochodzi do -30°C, dzieci muszą korzystać z toalet, które znajdują się na zewnątrz, poza budynkiem szkoły. Tylko 1/4 dzieci z zaburzeniami słuchu lub wzroku może liczyć na fachową pomoc oraz przeprowadzenie niezbędnych testów, ponieważ jedyny ośrodek ze specjalistycznym sprzętem znajduje się w szkole z internatem w Kovel, ale również i tam tego sprzętu brakuje. W szkole w Golovne natomiast nie ma dostatecznej ilości dywanów, w związku z tym dzieci większość czasu spędzają na zimnych podłogach. Szkoła nie jest w stanie również zapewnić wystarczającego ogrzewania.

Potrzeby tego sąsiadującego z Polską kraju są przeogromne. ChSCh chce kontynuować pracę z partnerami na Ukrainie, aby pomóc najbardziej pokrzywdzonym i potrzebującym dzieciom. Wkrótce zorganizujemy akcję rozdawania dywanów dla dzieci ze szkół z internatem. To dopiero początek działań. Przedstawiciele są wdzięczni za wszelkie wsparcie, dzięki któremu mogą zapewniać ukraińskim dzieciom ciepło, zdrowie oraz odmienić ich życie.

Serwis Informacyjny ChSCh, Tetsuo Hayashi, tłum. Agnieszka Trzeciak

 

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij